Wed. Apr 14th, 2021

GREATER ACCRA REGION

BORTIANOR-NGLESHIE AMANFRO CONSTITUENCY

NAME OF CANDIDATEPARTYSEXAGE
1. SYLVESTER TETTEHNPPM43
2. ALEXANDER ACKUAKUNDCM48

DOMEABRA-OBOM CONSTITUENCY

NAME OF CANDIDATEPARTYSEXAGE
1. PHILIP E. K. DOENPPM41
2. SOPHIA KAREN EDEM ACKUAKUNDCF48
3. DUODU GIDEONPPPM34

WEIJA GBAWE CONSTITUENCY

NAME OF CANDIDATEPARTYSEXAGE
1. TINA GIFTY NAA AYELEY MENSAHNPPF56
2. CLELAND NII  AYAA AYISONNDCM40
3. OROMASIS NII DJABAN ABBEYGUMM52
4.  SAVIOUR KOFI GBEDZECPPM38
5. RITA DUGAHAPCF45
6. THOMAS MOON JNRPNCM48

ANYAA SOWUTUOM CONSTITUENCY

NAME OF CANDIDATEPARTYSEXAGE
1. DICKSON ADOMAKO KISSINPPM39
2. ALLOTEY ADOTEY EMMANUELNDCM39
3, HANNAH NAANA CANNGUMF44
4. JOYCE OSEI OWUSU LARBIECPPF41
5. SAMUEL AFRIYIE OWUSULPGM37
6. AIKINS SYNPERPNCM42

AMASAMAN CONSTITUENCY

NAME OF CANDIDATEPARTYSEXAGE
1. AKWASI OWUSU AFRIFA-MENSAHNPPM49
2. SEDEM KWEKU AFENYONDCM40
3. ADOFO FELIXPPPM39
4. ADJEI MENSAH MICHEALNDPM51

TROBU CONSTITUENCY

NAME OF CANDIDATEPARTYSEXAGE
1. MOSES  ANIMNPPM55
2. EMMANUEL YAW AGBESI GBEDEMAH NDCM45
3. VIDA OPPONGINDF49

DOME-KWABENYA CONSTITUENCY

NAME OF CANDIDATEPARTYSEXAGE
1. SARAH ADWOA SAFONPPF39
2. FAUSTINA ELIKPLIM AKURUGUNDCF45
3. KOFI KWACHIE ASANTELPGM34
4. ABDUL KADRI ISSAHPNCM44
5. ANDERSON ADONGO EMMANUELINDM45

MADINA CONSTITUENCY

NAME OF CANDIDATEPARTYSEXAGE
1. ABU-BAKAR SADDIQUE BONIFACENPPM59
2. FRANCIS XAVIER KOJO SOSUNDCM41
3. PRINCE JOSEPH OPPONG-BOADIGUMM34

AYAWASO EAST CONSTITUENCY

NAME OF CANDIDATEPARTYSEXAGE
1. PETER KWAME ANTWI MIREKUNPPM51
2. NASER TOURE MAHAMANDCM55

AYAWASO NORTH CONSTITUENCY

NAME OF CANDIDATEPARTYSEXAGE
1. MANAF MOHAMMADU OSUMANA ALIDUNPPM57
2. YUSSIF I. JAJAHNDC M40

AYAWASO CENTRAL CONSTITUENCY

NAME OF CANDIDATEPARTYSEXAGE
1. HENRY QUARTEYNPPM49
2. ABDUL RAUF TONGYM TUBAZUNDCM37
3. GIFTY HAWA HAMMONDLPGF41
4. CHARLES KWAME ADAMSNDPM47
5. VIDA KORANTENGINDF58

AYAWASO WEST WUOGON CONSTITUENCY

NAME OF CANDIDATEPARTYSEXAGE
1. LYDIA SEYRAM ALHASSANNPPF50
2. JOHN SETROR DUMELONDCM36
3. GIFTY BOTCHWAYPNCF25
4. RICHARD MAWULI AMEGATSEINDM32

OKAIKWEI CENTRAL CONSTITUENCY

NAME OF CANDIDATEPARTYSEXAGE
1. PATRICK YAW BOAMAHNPPM46
2. ABDUL RASHID ISSAHNDCM51

OKAIKWEI NORTH CONSTITUENCY

NAME OF CANDIDATEPARTYSEXAGE
1. FUSEINI ISSAHNPPM45
2. THERESA LARDI AWUNINDCF41
3. ABDULHAMIDU IBRAHIM FUTACPPM24

OKAIKWEI SOUTH CONSTITUENCY

NAME OF CANDIDATEPARTYSEXAGE
1. DAKOA NEWMANNPPF35
2. ABRAHAM KOTEINDCM46

ABLEKUMA CENTRAL CONSTITUENCY

NAME OF CANDIDATEPARTYSEXAGE
1. NARTEY EBENEZER GILBERT NII NARHNPPM41
2. ABDUL-LATIF DANNDCM50
3. ADONU KWABENA BENJAMINGUMM43
4. CHRISTABEL A. KYENDPF46
5. APEA-DANQUAH SAMUELINDM38

ABLEKUMA NORTH CONSTITUENCY

NAME OF CANDIDATEPARTYSEXAGE
1.SHEILA BARTELSNPPF45
2. ASHLEY MENSAH WINIFREDNDCF63
3. PRINCESS AGYEMANG AWUKUGUMF56

ABLEKUMA WEST CONSTITUENCY

NAME OF CANDIDATEPARTYSEXAGE
1. URSULA GIFTY OWUSU-EKUFULNPPF55
2. KWEKU ADDONDCM53
3. HENRY ANTWIGUMM44
4. ESTHER DICKSONLPGF41
5. DANIEL OSEKINE NOYEPNCM41

ABLEKUMA SOUTH CONSTITUENCY

NAME OF CANDIDATEPARTYSEXAGE
1. BERNARD BROWNNPPM42
2 .ALFRED OKOE VANDERPUIJENDCM64

ODODODIODOO CONSTITUENCY

NAME OF CANDIDATEPARTYSEXAGE
1. EDWARD PATRICK NII LANTE BANNERMANNPPM40
2. EDWIN NII LANTE VANDERPUYENDCM55
3. EBENEZER OTOOGUMM28
4.ISSAKA SAMPSONCPPM36

KORLEY KLOTTEY CONSTITUENCY

NAME OF CANDIDATEPARTYSEXAGE
1. PRINCE APPIAH DEBRAHNPPM51
2. ZANETOR AGYEMAN-RAWLINGSNDC F42
3. FRED NTOW BOATENGLPGM22

LA DADEKOTOPON CONSTITUENCY

NAME OF CANDIDATEPARTYSEXAGE
1. JOSEPH GERALD TETTEH NYANYOFIONPPM42
2. RITA NAA ODOLEY SOWAHNDCF52
3. SINARE HUMMIPNCF38
4. GIFTY KOSHIE ODAMTTENINDF52
5. MICHEL PAA KOJO BOWMAN AMUAHINDM57

LEDZOKUKU CONSTITUENCY

NAME OF CANDIDATEPARTYSEXAGE
1. BERNARD OKOE BOYENPPM38
2. BENJAMIN AYIKU NARTEHNDCM56
3. LORD ADJETEY DOKUGUMM46
4. LUCKY MENSAHNDPF51

KROWOR CONSTITUENCY

NAME OF CANDIDATEPARTYSEXAGE
1. ELIZABETH AFOLEY QUAYENPPF49
2. LARTEY AGNES NAA MOMONDCF44
3. HANNAH BORTEYGUMF36

TEMA EAST CONSTITUENCY

NAME OF CANDIDATEPARTYSEXAGE
1. DANIEL NII KWARTEI TITUS-GLOVERNPPM54
2. ISAAC ASHAI ODAMTTENNDCM48
3. ADJEI STEPHEN ADJIERTEHGUMM27

TEMA WEST CONSTITUENCY

NAME OF CANDIDATEPARTYSEXAGE
1. CARLOS KINGSLEY AHENKORAHNPPM54
2. RAPHAEL KWASI SARPONG TUFUORNDCM37
3. EMMANUEL ABOSSEY ASHISONGUMM36
4. SOLOMON DUNCAN AMPONSAHCPPM31
5. HYDE KARENNDPF30

TEMA CENTRAL CONSTITUENCY

NAME OF CANDIDATEPARTYSEXAGE
1. YVES HANSON-NORTEYNPPM37
2. EBI BRIGHTNDCF37

KPONE KATAMANSO CONSTITUENCY

NAME OF CANDIDATEPARTYSEXAGE
1. HOPESON  YAOVI ADORYENPPM50
2. JOSEPH AKUERTEHNDCM46
3. MASAUDU CHIEF MOROGUMM48
4. MORO ISSIFUNDPM49
5. ALPHA ISSIFUINDPM39

ASHAIMAN CONSTITUENCY

NAME OF CANDIDATEPARTYSEXAGE
1. LABARAN YAKUBU BARRYNPPM52
2. NORGBEY ERNEST HENRYNDCM39

ADENTAN CONSTITUENCY

NAME OF CANDIDATEPARTYSEXAGE
1. YAW BUABEN ASAMOANPPM56
2. MOHAMMED ADAMU RAMADANNDCM45
3. EMMANUEL KWARTEY QUARTEYGUMM41
4. RAZAK ALHASSAHCPPM51

SHAI-OSUDOKU CONSTITUENCY

NAME OF CANDIDATEPARTYSEXAGE
1. BENJAMIN NARGEHNPPM31
2. LINDA OBENEWAA AKWELEY OCLOONDCF41

NINGO PRAMPRAM CONSTITUENCY

NAME OF CANDIDATEPARTYSEXAGE
1.ALEXANDER LEONEL MARTEYNPPM47
2. SAMUEL NARTEY GEORGENDCM35
3. FREEBORN KOFI TEYEGUMM56
4. BENJAMIN BROWN BADDOOLPGM55
5. ANGMOR RICHARD NARTEYINDPM35

SEGE CONSTITUENCY

NAME OF CANDIDATEPARTYSEXAGE
1. LASI EUNICENPPF36
2. OTUTEYE CHRISTIAN CORLETEYNDCM46
3. KIRKFIELD JOHANNES NMONLOTEYCPPM41

ADA CONSTITUENCY

NAME OF CANDIDATEPARTYSEXAGE
1. POBEE, DUGBAKIE SARAHNPPF43
2. CUDJOE COMFORT DOYOENDCF52
3. DOMALEY TETEBO JUSTINA LANUERMLE ADUGUMF41
3. DANIEL CAESAR OSABUTEYCPPM24
4. LYDIA APPIAHLPGF41
5. JAMES A. BRIGHT AKOTONDPM35